Nie da się ukryć, że jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia i to właśnie ono daje nam siły na pokonywanie coraz to nowych wyzwań jakie stawia nam życie.

Wobec tego powinniśmy zadbać o to by nasze codzienne posiłki były bogate w składniki odżywcze jakie są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to szalenie ważne wobec tego nie wolno nam w żadnym wypadku bagatelizować tego problemu.

sobota, 12 czerwca 2010

Ile, kiedy i jak jeść?


Dla właściwego funkcjonowania organizmu należy zadbać o regularność posiłków, ich odpowiednią ilość, czas oraz sposób ich przyjmowania.



Zaleca się spożywanie co najmniej 3 posiłków dziennie. Porcje nie mogą być zbyt obfite, a pomiędzy posiłkami nie „podjadamy”, ewentualnie pijemy wodę lub sięgamy po owoc. Generalnie lepiej jadać częściej i tak, aby zamiast najadania się do syta zaspokajać głód. Posiłki muszą być przyjmowane o regularnych porach, gdyż nieregularne jedzenie powoduje rozregulowanie metabolizmu w organizmie.

Ostatni posiłek powinniśmy spożywać nie później niż na 2 godziny przed snem. W przeciwnym razie obciążymy żołądek, zmuszając go do trawienia. Pozbędziemy się wówczas trudności z zasypianiem i poprawimy jakość snu. Ostatni posiłek przed nocnym spoczynkiem powinien być lekkostrawny – należy unikać więc potraw tłustych, smażonych. Na klika godzin przed snem nie należy pić pobudzających napojów – kawy, herbaty i napojów energetycznych.

Spożywany pokarm należy dokładnie gryźć i przeżuwać. Każdy kęs powinno się gryźć około 30 razy. Należy unikać pośpiesznego łykania pokarmów. Niespieszne przeżuwanie wpływa pozytywnie na proces trawienia żołądkowego, a oprócz tego na uczucie sytości. Ponieważ ośrodek mózgu odpowiedzialny za sytość reaguje z pewnym opóźnieniem, długie przeżuwanie chroni nas przed przejedzeniem i dostarczaniu sobie nadmiaru kalorii.

W czasie posiłków nie należy pić płynów.
Płyny powinno się spożywać przed posiłkiem i w godzinę-dwie po posiłku. Picie w czasie jedzenia zaburza procesy trawienne poprzez rozcieńczanie soków trawiennych w żołądku. Wyrobienie sobie nawyku unikania płynów podczas posiłków ma jeszcze jedną zaletę – organizmowi dostarczamy mniej kalorii, ponieważ popijanie sprawia, że zjadamy więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz